Trh s nemovitostmi zažívá výrazný obrat. Zejména v posledních několika týdnech už netahají za kratší provaz kupující, ale prodávající. Podle exkluzivních dat společnosti CeMap cenové mapy a portálu Reality.iDNES.cz vzniká výrazný převis nabídky – oproti loňskému roku letos přibylo inzerátů na prodej nemovitosti o téměř 85 procent. Potvrzují to i realitní kanceláře oslovené MF DNES.
“Během roku u nás došlo k navýšení nabídek o 48 procent a k prodloužení času prodeje od zahájení inzerce po rezervační smlouvu z 39 dní na 79 dní,“ říká generální ředitel společnosti Century 21 Tomáš Jelínek.
V nabídkách je teď většina takových nemovitostí, které jejich majitelé chtěli od jara prodat za co nejvyšší možnou cenu. Jenomže situace se mezitím dramaticky změnila. Inflace, drahé energie, válka na Ukrajině a především vysoké úrokové sazby hypoték způsobily, že řady potenciálních kupců prořídly zhruba o polovinu. Mezi zájemci prakticky vymizeli i cizinci.
Poklesy se nevyhnou nejen bytům v panelových a bytových domech, ale i rodinným domům. O desítky procent nejspíš budou muset zlevnit majitelé hlavně starších a předimenzovaných staveb.
„Lidé jsou pod tlakem informací a ptají se, jestli nemají počkat, co se stane,“ říká Radek Sechovec, generální ředitel Evropa realitní kancelář. Podle něj se do prodeje dostávají i nemovitosti, na které jejich majitelé nebudou mít – kvůli navýšení životních nákladů i nedostatku financí na splátky hypotéky.
Nízká poptávka nutí prodávající postupně zlevňovat. Podle údajů CeMap a Reality.iDNES.cz. bylo ještě v roce 2020 prodáno se slevou jen necelých šest procent z celkového počtu nemovitostí. Loni pak jejich podíl stoupl na 12,1 procenta. Letos se se slevou prodalo už 15,9 procenta bytů a domů. Klesla i celková cenová hladina prodávaných nemovitostí. Nejvíce jednopokojové byty, které za poslední rok zlevnily v průměru o 5,4. Dvoupokojové pak o 1,6 a třípokojové o 1,2 procenta.
Pokud jde o typ nemovitosti, nejvíce je pokles znát u panelových bytů, a to hlavně v Moravskoslezském a Jihomoravském kraji (viz grafika). „V posledních letech panelové byty dohnaly svými cenami novostavby a nezáleželo na stáří. Dnes při stejných cenách kupující raději poptají novostavbu, kde mají větší záruku kvality,“ vysvětluje Petr Makovský, výkonný ředitel Reality.iDNES.cz
Podle Roberta Hanzla, generálního ředitele Next Reality, je pokles ve skutečnosti ještě větší, než ukazují data realitních serverů. „Panelákové byty zažívají největší pád cen. Jejich ceny v Praze padají klidně i o 20 a více procent. Například ještě minulý rok jsme jeden konkrétní byt nabízeli za 6,8 milionu korun, dnes je prodaný za 5,6 milionu,“ říká Hanzl.
Podle realitních expertů jde o logické narovnání cen, které byly navýšeny pouze jistou euforií zdražování ve velkých městech, ale s ohledem na lokalitu a tržní sílu obyvatel k tomu nebyl logický důvod. Jinými slovy, nafouklá bublina praská.
„Předpokládáme, že ve všech regionálních městech dojde ke korekci, někde i o 30 procent. Velký vliv bude mít i přicházející recese a extrémní zvýšení nákladů spojených s bydlením,“ tvrdí ředitel Jelínek.
V Praze a Brně lze očekávat v průměru spíše stagnaci cen, neboť zde jsou vázány především na developery. Těm natolik zdražily vstupy, že výrazné snižování cen by pro ně znamenalo záporné zisky.
Poklesy se nevyhnou nejen bytům v panelových a bytových domech, ale i rodinným domům. O desítky procent nejspíš budou muset zlevnit majitelé hlavně starších a předimenzovaných staveb.
“Myslím, že skončila doba, kdy se i ruina prodávala za 50 tisíc za metr čtvereční. Do prodeje jde také poměrně dost nemovitostí z 90. let, které jsou velmi předimenzované a pro jejich majitele, i vzhledem k věku, zcela nadbytečné,“ říká Jelínek.
Největší zájem je momentálně o nově postavené úsporné rodinné domy i byty, kdy počáteční vyšší investice se následně sníží právě výrazně nižšími provozními náklady. „Ale vždy je to úměrné atraktivitě dané lokality. Jsou lokality, ve kterých se budou prodávat dál drahé nemovitosti, protože je stále skupina lidí, kteří mají dostatek finančních prostředků a chtějí v takovéto lokalitě a v luxusní a pohodlné nemovitosti žít,“ říká ředitel Sechovec.
Zajímavostí je, že stoupl zájem o luxusní nemovitosti a nemovitosti zahraniční. To znamená, že část kupujících má stále k dispozici dostatečnou hotovost pro koupi. Investoři také poptávají malé byty, aby je následně pronajali se slušným výnosem. Poptávka po nájemním bydlení totiž výrazně vzrostla, což potvrzují i data projektu Realiťák roku společnosti CeMap a Reality.iDNES.cz. Nájemní byty jsou nejvíce vyhledávanou kategorií.
5,4 % je průměrný pokles ceny u jednopokojových bytů
„U některých pronájmů jsme oproti minulému roku zaznamenali růst cen o 30 až 50 procent,“ tvrdí ředitel Hanzl. Oslovení realitní experti se shodují na tom, že od začátku roku se ceny nájmů oproti loňsku zvedly v průměru o 20 až 30 procent.
„Nepředpokládám, že budou nájmy v roce 2023 klesat. A to napříč celou republikou. V některých regionech, kde nebude dostatek nabídky zajímavé práce či vzdělávání, mohou ceny stagnovat,“ myslí si Sechovec.
Nejvíce zdražují nájemní byty v Praze, nejméně naopak v Českých Budějovicích, Zlíně a Ústí nad Labem. „Přibyla poptávka zejména po větších bytech 3+kk, 3+1, 4+kk. Řada lidí, kteří by si dříve nemovitosti koupili, nyní bude volit nájem, protože nedosáhnou na hypotéku,“ říká Jelínek.
Podle expertů je v Praze a v dalších velkých městech pravděpodobný scénář po vzoru Vídně. Tam v nájemních bytech žije okolo osmdesáti procent populace. Je možné, že byty budou kupovat investoři a lidé budou žít v nájemním bydlení. Mladí lidé pod 30 let navíc většinou nevědí, jestli chtějí být trvale v jedné konkrétní lokalitě, tak třeba každé dva roky místo bydliště mění.
Zdroj: Nafouklá realitní bublina praská. Začal výprodej bytů, ceny padají – iDNES.cz
Článek ze dne 18. říjen 2022
Stačí zadat Váš e-mail. Je samozřejmostí, že se můžete kdykoliv odhlásit.